Wake up. - Every creature on this earth dies alone. - Why are you wearing that stupid man suit?


Menu

Úvod
Vysvětlení
FAQ
Hlášky
Zajímavosti
Hudba
Herci
Richard Kelly
Něco ke stažení
Diskuze


TOPlist

F.A.Q. - Frequently Asked Questions


Tento film může vzbuzovat spoustu otázek a proto zde uvádím tento list Frequently Asked Questions (FAQ - často kladené otázky), který by Vám měli pomoci k plnému porozumění filmu.


1. Jak porozumět tomuto filmu?

1) Koukněte se na film tolikrát, jak jen to je možné, a vytvořte si svoji vlastní teorii, jakmile přistoupíte k bodu 2) už není návratu.
2) Běžte na stránku DonniDarkoFilm.com (anglicky) a pokuste se dojít až na konec. Toto Vám dá spostu doplňujících informací, které jsou nepopiratelně důležité k plnému porozumění filmu. Stránka byla napsána ve spojitosti s filmem samotným Richardem Kellym (scénář, režie). Tato stránka je plná návazností a hádanek a proto zaseknete-li se někde, nebojte se mě kontaktovat zde.
3) Pokud jste se nedostali příliš daleko, nebo jste líný, můžete si rovnou přečíst Philosophy of Time Travel (Filozofie cestování časem) na RuinedEye.com (anglicky), která vysvětluje mnoho o filmu. Stránky Philosophy of Time Travel jsou skryty na webu DonnieDarkoFilm.com a také byly přidány do Directors Cut.

Pokud stále nemáte jasno, pak pokračujte ve čtení FAQ. Pokud máte nějaké svoje vysvětlení filmu, pak neváhejte o podělte se o něj s námi v diskuzi. Richard Kelly nemá problém s různými pohledy diváků na jeho dílo a zatím nevydal (a pravděpodobně ani do budoucna nevydá) kompletní vysvětlení co se hlavního příběhu týče.


2. O čem to tedy vlastně je, ve zkratce?

Na základě příběhu samotného, stránek z Filozofie cestovánání časem a tří DVD komentářů s Richardem Kellym, můžeme přijít s rozumným vysvětlením. Takže...ve zkratce, objevil se defekt vesmíru a tak má zaniknout. Donnie (a ostatní) jsou manipulováni Frankem "králíkem" (a kdokolim manipuluje s Fankem) k záchraně vesmíru.

(samozřejmě je spousta možností jak nahlížet na tento film, např. jako Donnieho sen, či část jeho halucinací...ale cílem tohoto FAQu je podávat vysvětlení na základě hmatatelných faktů z příběhu samotného, či z informací od Richarda Kellyho)


3. Proč má vesmír zaniknout?

Ze stránek Filozofie cestování časem se dozvídáme, že zkáza vesmíru je způsobena narušením časoprostoru. Znamením, že časoprostor byl narušen je přítomnost artefaktu v tangentním vesmíru, v našem případě motoru z letadla (který to způsobil? Příčina či důsledek?) Tangentní vesmír je odnož od Primárního vesmíru, kde se dějí odlišné události než ve vesmíru Primárním.


4. Co Donnie udělal k záchraně světa?

Úkolem Donnieho, který je manipulován mrtvou verzí Franka, je zabránit motoru letadla cestovat zpět přes narušený časoprostor. Místo toho otevře (vytvoří) červí díru do minulosti. K tomu využije některé schopnosti, které mu byli svěřeny jako Living Receiverovi (jak je popsáno ve Filosofii cestování časem)

Takže ve zkratce, defekt časoprostoru = špatný, červí díra = dobrý, tedy vesmír zachráněn

Několik relevantích textů z Filozofie Cestování Časem, které podporují tuto teorii.

"Artefakty navrácené do Primárního vesmíru jsou často spojovány s náboženskými texty; jelikož se zdá, že jejich objevení na zemi postrádá logické vysvětlení."

"Čtvrtý rozměr času je stabilní konstrukt, ačkoli není neproniknutelný. ...Události kdy struktura čtvrtého rozměru času se hroutí jsou neskutečně ojedinělé. ...Jestliže se tangentní vesmír vytvoří, bude velice nestabilní, který nevydrží déle než několi týdnů. "

"Manipulated Dead (manipulovaný mrtvý) často nastraží pojistnou past pro Living Receivera, aby si pojistil, že artefakt bude bezpečně vrácen do Primárního vesmíru."

"Jestliže je pojistná past úspěšná, Living Receiver nemá na vybranou, než použít své schopnosti čtvrtého rozměru k navrácení artefaktu zpět do Primárního vesmíru dříve, než se černá díra zhroutí."

"Living Receiver je často obdarován schopnostmi čtvrtého rozměru, mezi které patří zvýšená síla, telekinetika, kontrola mysli a schopnost ovládnutí vody a ohně."

"Čtvrtý rozměrový konstrukt je složen z vody."


5. Stále to nechápu, co Donnie udělal k záchraně světa?

Jelikož příběh je celkem komplikovaný, zde uvádím trochu detailnější verzi odpovědí výše.

V zásadě je to vše o defektu vesmíru a motoru z letadla (artefaktu).

První motor z letadla se objevuje z budoucnosti, kterou nevidíme. V této budoucnosti motor spadne, nebo je utržen z letadla a vstupuje do časoprostorového defektu. Tedy motor je v budoucnosti a pak se znovu objevuje v minulosti. Toto je ten defekt a motor je tedy znamením tohoto defektu - je artefaktem. Defekt zničí strukturu vesmíru (prostoru a času) a způsobí odpočítávání do konce vesmíru.

Donnieho úloha je být motivován a naučit se dost na to, aby byl schopný nasměrovat motor zpět do minulosti vytvořením či otevřením červí díry do přesně stejného místa v minulosti. Většina filmu je o manipulování Donnieho k záchraně světa, až do bodu, kde Gretchen je zabita,a Kde si Donnie může vybrat, jestli jí zachránit a tím také ukončit defekt.

Takže, motor letadla se objeví na přesně tom samém místě jako poprvé, jenže tentokrát má důvod objevení a tentokrát to nejde do minulosti přes defekt časoprostoru. A jelikož zde není žádný defekt, vesmír je stabilní a zachráněn.

Shrneme-li to, první motor = defekt, druhý motor = červí díra, závěr...vesmír zachráněn.


6. Je možné, že Frank když probudil Donniho změnil čas a tím způsobil defekt vesmíru?

Některé prvky příběhu by pak nedávali smysl, např. Donnie je zodpovědný za existenci Franka.


7. Cestoval Donnie v čase?

Ne. Donnie změní minulost tím, že změní jakým způsobem se tam motor dostane.


8. Musela Donnieho matka a/nebo sestra být v letadle?

Ne. Donnieho matka musela být pryč z domu, aby mohla proběhnout párty a tedy aby mohli proběhnout navazující události.


9. Proč se na konci filmu Donnie směje?/ Proč nevstane z postele?

Richard Kelly v DVD komentáři (s Jakem Gyllenhalem) uvádí toto:

1. Že si myslel, že tato jeho zkušenost byla jen sen a tutíž se smál s úlevou, že se z toho probudil a proto nevstal z postele.

2. Že jeho cesta tangentním vesmírem vyřešila jeho problém, kde každý umírá sám dosažením osvícení a tak věděl, že ho čeká "něco lepšího" (z jeho dopisu Robertě Sparrow) a tak se smál z čisté radosti a očekávání a tudíž nechtěl opustit postel.


10. Musel Donnie na konci filmu zemřít?

Ne. Richard Kelly uvádí několik věcí v DVD komentáři (s Jakem Gyllenhalem), že Frank troubil v autě, varujíc Donnieho, but:

1. Donníe neslyšel
2. Donnie nechtěl slyšet

Z toho nám vychází, že nemusel zemřít. Zdá se ale, že je zde osudová stránka Donnieho smrti, jelikož jak se píše ve Filosofii cestování časem, všichni Living Receivers zemřou.


11. Kdo je Frank a/nebo králík?

Frank je vlastně přítel Donnieho sestry (Elizabeth Darko). Frank, kterého vídáme většinu filmu je Manipulated Dead (manipulovaný mrtvý) Frank (k pochopení pojmů shledni slovníček pojmů na začátku sekce Vysvětlení zde). MD Frank se objevuje odněkud z "druhé strany" vesmíru a z budoucnosti tangentního vesmíru, aby pomohl Donniemu docílit jeho údělu - zachránit svět. Frank, kterého vidíme úplně na konci filmu v "dreams" sekvenci, je "pravý Frank", který existuje v našem Primárním vesmíru, předtím než byl střelen Donniem.

Během celého filmu jsou některé spojitostí s živým Frankem, např.:

1. Odváží Elizabeth po rande domů (právě před tím, než spadne motor letadla)
2. Míjí Donnieho ve svém červeném autě, když se Donnie vrací na kole domů na začátku filmu.
3. Zůčastní se párty a odjel pro pivo (vzkaz na lednici; všimněte si podobnosti rukopisu s nápisem "They made me do it").

Všimněte si, že Frank troubí v první sekvenci taky, ale v druhé neodjíždí pryč.


12. Proč když na konci filmu jsou postavy v posteli, v "Mad World montage", se zdá, že si pamatují, co se stalo v tangentním vesmíru?

Pro připomenutí: na konci filmu, kdyz se vratíme zpět do bodu, kdy motor zasáhne dům vidíme doktorku Thurmanovou, jak se náhle probouzí a vypadá ustaraně, Karen Pomeroy spí v posteli s Kennethem Monnitoffem, který je vzhůru a vypadá znepokojeně, Jim Cunningham sedí vzpřímeně ve své posteli a vzlyká, Kitty Farmer vypadá zamyšleně, Cherita se směje a Frank sedí na podlaze, dotýkajíc svého oka...


13. Proč Gretchen zamává Donnieho matce, Rose?

Podobně jeko v předchozích spojení, věříme, že cítí něco jako deja vu, když ji uvidí. Nevíme, jestli se vůbec spolu potkali v Tangentním vesmíru, ale i tak může cítit nějaké spojení s Rose a Donnieho rodinou, ve smyslu Deja vu.


14. Jelikož Jim Cunningham není chycen v Primárním vesmíru, neznamená to, že Donnie selhal v jeho odhalení jako kriminálníka?

Skryté v hádankách na DonnieDarkoFilm.com je novinový článek o Jimově sebevraždě, která se stane v Primárním vesmíru, pár dní poté, co Donnie zemře. Toto je také napsáno, ačkoli je to dost těžké přečíst, v poznámkách Filozofie cestován časem.


15. Jak se Donnie dostal na Carpathian Ridge na začátku filmu?

Richard Kelly v komentářích uvádí, že tam dojel na kole a byt tu nápad zvláštního začátku, aby dodala velký a zajímavý úvod Donnieho postavě, jako takový nastínění toho, co má přijít.


16. Proč se Donnie na začátku filmu , když se vzbudí, usmívá?

Toto je často špatně přisozováno tomu, že si něco pamatuje z toho, co má přijít, ale Richard Kelly v jednom z komentářů odhaluje, že Donnie se pouze směje sám sobě a té divné situaci, ve které se nachází, jako část úvodu hlavní postavy.


17. Proč Karen Pomeroy a Kenneth Monnitoff mají rozhovor "Donnie Darko" ... "I know" ?

Richard Kelly uvádí, že jsou manipulování, a že jsou si vědomi, že okolo Donnieho se něco děje.


18. Proč Kenneth Monnitoff říká, že nemůže pokračovat s Donnniem v rozhovoru o cestování časem?

Jelikož to byla škola spojená s náboženstvím, tak rozhovor o Bohu a cestování časem bylo tabu. Očividně ředitel a vedení školy bylo velice citlivé na tyto otázky (propuštění Karen Pomeroy).


19. Když Donnieho rodiče mluví o Frankiem Feedlerovi, mají namysli Frankova otce? Založeno na tom, že jeho otec a otec jeho otce se také jmenovali Frank.

Je to možné, ale zdá se to málo pravděpodobné, že Frankův otec zemřev v takhle mladém věku